ECU مغز خودروهای انژکتوری

ECU مغز خودروهای انژکتوری


Warning: Illegal string offset 'thumbnail_blog_top' in /home/carfixtehran/public_html/wp-content/themes/faramozesh/single.php on line 56
ECU مغز خودروهای انژکتوری

ECU مغز خودروهای انژکتوری

ECU مغز خودروهای انژکتوری

ECU مخفف Electronic Control Unit و یا واحد کنترل الکترونیک می باشد و نقش هدایت و کنترل یک خودروی انژكتوري را بر عهده دارد. همانطور كه مي دانيد خودروهاي انژكتوري به خاطر عملكرد بهتر و توانايي پاس كردن استانداردهاي آلودگي بطور كامل در تمام دنيا (البته برخي كشورها نظير ايران ) جايگزين خودروهاي كاربراتوري شده اند و مغز اين سيستم ECU می باشد.

ecu

ECU با توجه به سنسورهايي كه به موتور متصل است وضعيت و شرايط خودرو را تحليل كرده و پاسخهاي  لازم را به خروجيها كه عبارتند از: انژكتور، جرقه زنها، و… اعمال مي كند.

سنسورهای کیت های انژکتوری مختلف هستند که هر چه تعداد آنها بیشتر باشد ECU بهتر می تواند شرایط موتور را درک کند. لازم به ذکر است که سنسورهای مهم خودروهای انژکتوری عبارتند از: سنسور دور یا PRM، سنسور فشار داخل مانیفولد MAP (یا در نوع های دیگر فلومتر)، سنسور دریچه گاز یا TPS، سنسور دمای آب یا CTS، سنسور دمای هوا یا ATS، سنسور اکسیژن یا لامبدا، سنسور ضربه و … .,ECU

ecu2

UNICHIP یا فن آوری تنظیم ECU

امروزه موتورهای انژکتوری نقش بسیار اساسی در موفقیت صنایع خودروسازی ایفا می نمایند و کیفیت و قابلیتهای آن درصد کارایی خودرو را نشان می دهد.

همانطور که می دانیم کنترل کننده موتورهای انژکتوری، بردی الکترونیکی می باشد و در واقع کارآیی این بخش تعیین کننده کیفیت یک موتور و در ابعاد دیگر کیفیت خودرو خواهد بود. بدین معنی که هر چقدر بهتر موتور طراحی شده باشد آن موتور کیفیت بهتری خواهد داشت.

ECU براساس سنسورهایی که بدان متصل است شرایط کار موتور را درک کرده و فرامین مناسب را به انژکتورها و شمع ها صادر می کند.

از آنجا که دینامیک خودرو بسیار پیچیده و غیر خطی است طراحان برای سهولت کار جداولی را داخل حافظه MAP میریزند که در آن مقدار پاشش سوخت و زاویه آوانس ECU در هر دور و بار موتور مشخص شده است. هر چقدر دقت این جدول بیشتر باشد دقت عملکرد ECU بیشتر خواهد بود.

ecu3

نکته ای که باید توجه کرد این است که مقادیر این جدولها وابستگی به پارامترهای جغرافیای موتور نظیر فشار و دمای هوا دارد. شرکتهای خودروسازی، MAP را بگونه ای تنظیم می کنند که برای انواع شرایط جغرافیایی جوابی بهینه و معقول بدهد. بنابراین MAP را برای یک آب و هوای خاص طراحی نمی کنند.

کلمات کلیدی سئو سایت: ECU مغز خودروهای انژکتوری,آموزشگاه تعمیر خودرو و برق خودرو,تعمیرات ECU,ECU

مطالب مرتبط  اندازه گيري با ابزار دقيق
carfixtehran

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: