کولر خودرو و آشنایی با قطعات آن

کولر خودرو و آشنایی با قطعات آن

کولــــر خـــــودرو

امروزه ماشین ها با آپشن های مختلف وزیادی وارد بازار می شوند .یکی از این آپشن های مهم و البته نه چندان جدید ؛ کولر ماشین ها یا همون A/C است. که میشه  گفت در تمامی خودروها وجود  دارد و اگر خودرویی این آپشن رو نداشته باشه ی خودروی غیر استاندارد محسوب می شود.

با شروع فصل گرما استفاده از کولر ها ضروریست  . باتوجه به اهمیت این آپشن در خودرو ها ما تصمیم گرفتیم در این مقاله شما رو با سیستم کولر ماشین بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه اختراع!!!

اولین بار سیستم تهویه ی خودرو  در سال ۱۹۳۹میلادی توسط آمریکای های مورد استفاده قرار گرفت. واولین شرکتی که ماشین های کولردار رو وارد بازار کرد شرکت پکارد Packard بود .این کولر ها خیلی ابتدایی بودن چرا که درآن ها ترموستاتی وجود نداشت .  اکثر شرکت ها کم کم این آپشن رو به خودروهاشون اضافه می کردند و در سال ۱۹۷۰بیش از نیمی از ماشین های جدید این آپشن رو داشتند .

کولر خودرو-کارفیکس

معرفی قطعات و اجزای سیستم تهویه

کار اصلی سیستم های تهویه

۱-خنک نمودن کابین و ۲-حذف رطوبت

در سیستم تهویه ما سه قطعه اصلی داریم که به ترتیب نام برده و توضیح میدیم:

۱-کمپرسور  یا همان متراکم کننده

۲-کندانسور یا همان چگالنده

۳- اوپراتور یا همان تبخیر کننده

پرفشار

بخش پرفشار سیتم تهویه

می توان گفت که همه ی سیستم تهویه ماشین یک حلقه ی بسته ای است که از دو قسمت کم فشار و پرفشار تشکیل شده .

نقطه ی شروع تهویه از سمت پیشرانه به هوای خنک کابین ؛ همان قسمت پرفشار است.

کمپرسور (همان متراکم کننده)

یک پمپی است که گاز ها را متراکم می نماید ، که از طریق تسمه به میل لنگ موتور ماشین وصل می باشد. گاز کولر به صورت کم فشار وارد کمپرسور ماشین شده و متراکم شده و بعد ازاینکه تحت فشار قرار گرفت به طرف کندانسور می رود. 

کمپرسور
کندانسور

کندانسور

این قطعه عملکردی مانند رادیاتور ماشین دارد .وقتی که گاز متراکم می شود و به کندانسور(چگالنده) فرستاده می شود مقداری گرما تولیده می گردد.  با به جریان در امدن در لوله های رادیاتور ، ماده ی خنک کننده که گاز است به مایع تبدیل می شود. دقیقا یک عملی مانند میعان . (میعان همان سرد کردن بخار آب و تبدیل آن  به آب )

پس از انجام این مراحل در کندانسور خروجی آن یک مایع که متراکم گشته می باشد که کابین را خنک می سازد.

ریسیوردرایر(Receiver Dryer)

این مایع متراکم شده باید اول از ریسیور درایر بگذرد. و بعد به  اپراتور برود. ریسیور درایر مخزن کوچکی است که به آن خشک  کننده نیز می گویند .ریسیور درایر با یکسری مواد شیمیایی که خاصیت خشک کنندگی دارند، اگر رطوبتی باشد را جذب می کنند .

اگر ساده تر بگوییم کار ریسیور درایر همان ازبین بردن و جذب رطوبت است . تمام!!!

باید دقت داشته باشید که اگر رطوبت یا آب حذف نشود و به یخ تبدیل گردد سیسیتم تهویه دچار آسیب می شود.

Receiver Dryer
سوپاپ انبساط

شیرانبساط

کار این قطعه این است که  از طریق یک فیلتری، مقدار  صحیح و درست گازی که از کندانسور (چگالنده ) درون اواپراتور وارد می شود را تعیین می کند. با شروع به کار کمپرسور، این شیر (شیر انبساط ) باز می شود و مایع از یک صافی رد شده و تبدیل به  گاز پرفشار می شود. شیر انبساط در حقیقت بین بارگرما و خنک کنندگی اپراتور تعادل برقرار می کند.

اواپراتور(Evaporator)

این قطعه که مهمترین قطعه هم می باشد درمحلی  بیرون از کاپوت قرار داده شده است  (پشت داشبورد). این قطعه ظاهری مانند رادیاتور دارد. لوله هایی پیچی شکل و چندین تیغه.

وظیفه ی این قطعه در جذب گرماست. وقتی که ماده ی خنک کننده وارد این قطعه می شود دچار انجماد نمی شود ولی نقطه جوش بسیار پایینی دارد. حرارتی که در کابین است کافیست تا ماده خنکک کننده را مجددا به حالت گاز تبدیل کند .و این کار باعث می شود که ظرفیت جذب حرارت بالا رود.این گاز گرما و رطوبت موجود در کابین رابه خود می گیرد و بااستفاده از فن  وقتی که هوا خنک شد ؛ هوای خنک و سرد را به داخل خودرو وارد می کند. دوباره  این عملیات با برگشتن ماده خنک کننده به کمپرسور همانند یک چرخه  ادامه پیدا می کند.

کلمات کلیدی سئو : کولر خودرو و آشنایی با قطعات آن,کولر خودرو,سیستم تهویه خودرو,کولر

اواپراتور
carfixtehran

دیدگاهها