آشنایی با ایربگ و کاربرد آن

آشنایی با ایربگ و کاربرد آن

ایربگ

ایربگ یک کیسه از جنس پلیمر نازک می باشد که بصورت فشرده و تاخورده درون محفظه خاصی نگهداری می شود.

در لایه لایه های این کیسه از پودر نشاسته ذرت و  یک نوع گچ فرانسوی خاص با نام پودر تالک که برای جلوگیری از بهم چسبیدن لایه های کیسه هوا استفاده می شود.

در نمونه های قدیمی ایربگ از هوای فشرده استفاده  می کردند که پس از مدتی متوجه شدند که عملیات باز شدن کیسه زیادی طولانی است و در حوادث کاربرد مناسبی ندارد.

طرز کار ایربگ را بصورت خلاصه بیان می کنیم:

در قسمت جلوی خودرو، در دو طرف  و قسمت محفظه چرخ ها دو سنسور  بکار رفته که بوسیله سیم به واحد کنترل متصل می شود، هنگام برخورد شدید یک سنسور الکترومکانیکی عمل کرده و به مرکز هشدار می دهد .

واحد کنترل خازنی را برای سوزاندن سوخت جامدی که در محفظه ایربگ است را  فعال می کند و این امر باعث ایجاد بخار حاصل از گاز بوجود آمده سبب پر شدن کیسه هوا می شود ، در همین لحظه کمربند ایمنی سفت شده و راننده را به صندلی می چسباند.

ایربگ

زمانبندی عملکرد ایربگ

تقریبا در حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه بعد از اصابت شدید سنسورهای شتاب سنج که در قسمت جلوی خودرو می باشند دستور شروع عملیات را به قسمت تولید کننده گاز ارسال می کنند و در حدود ۱۸ تا ۲۳ میکروثانیه بعداز اصابت ماده مشتعل شده و تولید گاز می کند .

گاز نیتروژن تولید شده در زمان ۲۱ تا ۲۷ میکروثانیه کیسه هوا را پر می کنند . راننده که در اثر شتاب ۱۳ سانتیمتر  به سمت جلو پرتاب شده در بازه زمانی ۵ تا ۱۵۰ میکروثانیه با کیسه های ایربگ پرشده از گاز برخورد می کنند.

مورد هایی که با توجه به آنکه تصادف شده ولی ایربگ فعال نمیشود به شرح زیر میباشد:

۱-تغییر شکل شدید خودرو که در یک نفطه مرکزی متمرکز باشد مانند اصابت با دکل ها و یا تیر های برق

۲-تصادف هایی که با تغییر شکل تدریجی صورت می گیرد مثل برخورد به کامیون در حال حرکت از پشت

۳-در برخوردهایی که مانعی که خودرو با آن برخورد کرده تغییر شکل زیادی بدهد مثل برخورد به پهلوی خودروی دیگر

۴-در برخورد هایی که ضربه و تغییر شکل در ناحیه های مختلفی از بدنه باشد و برخوردهای مکرر و پشت سرهم باشند مانند چرخش خودرو روی زمین

۵-اگر در یک اتفاق خودرو تصادف های پی در پی و پشت هم داشته باشد اگر در یکی از آنها کیسه هوا فعال شده باشد در تصادف بعدی دیگر ایربگ کارایی ندارد و عملی انجام نمی دهد.

۶-زمانی که یک خودرو از پشت به خودروی شما بزند.

۷-در برخورد خودرو از جلو  با مانع بصورت مورب

ایربگ

انواع سنسورهای ایربگ

سنسورها از مهم ترین قسمتهای ایربگ هستند و مزیت آنها این است که در مقابل صداهای ناشی از قطعات و دیگر تجهیزات برقی خودرو حساسیت نشان نمیدهند. شرکت تویوتا سنسورها را به ۳ دسته تقسیم بندی کرده است:

  1. سنسور جلو
  2. سنسور کف
  3. سنسور ایمنی

سنسور جلو

سنسور جلویی به دلیل اینکه قسمتهای جلوی خودرو در شرایط محیطی سخت و در معرض خطرات بیشتری قرار دارد و از نوع الکترومکانیکی در نظر گرفته شده است .

سنسور کف

در انواع مختلفی همچون الکترومکانیکی و الکتریکی هستند و چون این سنسورها از محل تصادف دورتر هستند و در کف خودرو قرار دارند از انواع مختلف و بیشتر الکتریکی هستند.

سنسور ایمنی

این سنسورها هم از منطقه تصادف دور هستند و در کف و روی شاسی خودرو نصب میشوند و از نوع الکترومکانیکی هستند تا از صدای حاصل از اجزاهای برقی خودرو روی عملکرد آن تاثیر نگذارد. این سنسورها وظیفه دارند تا در سرعت های پایین و یا سرو صدای زیاد از فعال شدن ایربگ جلوگیری کنند. در مجموع اگر سنسورهای کف و جلو در صورت عیب و یا به اشتباه فعال شوند سنسور ایمنی از باز شدن کیسه هوا جلوگیری میکند . این سه سنسور بصورت در مدار الکتریکی بطور سری بسته میشود.

عیب یابی خودکار سیستم ایربگ

اینکه آیا ایربگ درست کار می کند یا خیر ؟ وظیفه مالک خودرو نیست . تقریبا همه ی خودرو هایی که سیستم ایربگ دارند دارای یک سیستم عیب یابی و چراغ SRS  می باشند که در صورت بروز مشکل روشن شده و اخطار میدهد. معمولا وقتی خودرو روشن می شود  چراغ SRS برای چند لحظه روشن شده و  پس از تمام شدن عیب یابی مجدد خاموش می شود .

اگر این چراغ روشن نشود و یا روشن شده و خاموش نشود به معنی آن است که مشکلی در سیستم وجود دارد.

آشنایی با ایربگ و کاربرد آن

نکات مهمی درباره ایربگ:

  • اگر چراغ ایربگ SRS در ماشین تان اصلا روشن نمی شود و یا  روشن شده و خاموش نمی شود حتما به نمایندگی مراجعه کنید.
  • اگر خودروی شما متعلق به سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ می باشند حتما دفترچه راهنمای آن را چک کنید و بررسی کنید که ایربگ آن نیاز به تعویض و یا بازدید نداشته باشد.
  • هنگام بازدید از یک خودروی کارکرده چراغ SRS  آنرا بررسی کنید و درزهای محفظه های ایربگ را نیز چک کنید.
  • در زمان تعمیر و یا تعویض کیسه هوا به شرکت سازنده و کیفیت آن توجه کنید ، مدل های زیادی هستند که از کشورهای چین و تقلبی وارد کشور شده اند.

انواع ایربگ که در اکثر خودروها میباشد:

  1. ایربگ راننده: این کیسه هوا در داخل فرمان است و از راننده در مقابل تصادفات از روبرو و هر برخوردی که راننده را به سمت جلو پرتاب کند محافظت می کند.
  2. ایربگ شاگرد: این مدل ایربگ بروی داشبورد و در مقابل شاگرد قرار دارد و مانند ایربگ راننده عمل می کند ، تنها تقاوت آن با ایربگ راننده اینست که  در بعضی از خودرو ها می توان آنرا بوسیله سوییچ و یا دکمه ای آنرا غیر فعال نمود و یا در بعضی دیگر توسط سنسور وزن داخل صندلی شاگرد فعال و غیر فعال می شود. در تمام موارد و خودروها از نصب صندلی کودک در جلو با فعال بودن کیسه هوا توصیه نمی شود و خطرناک است.

در مجموع کیسه های هوای دیگری وجود دارد که در خودروهای  جهانی وجود دارند ماننده ایربگ جانبی که از تصادفات از بغل و پهلوی سرنشینان محافظت می کند. ایربگ های پرده ای و ایربگ های  ناحیه زانو که برای محافظت از زانو ها و پا در نظر گرفته شده اند.

نکته مهم:

دود و بوی سوختگی در هنگام عملکرد کیسه هوا به چه دلیلی است؟

زمانی که تصادفی اتفاق می افتد که ایربگ را فعال می کند در این زمان کیسه هوا توسط گاز نیتروژن گرم  به سرعت باد شده و از سر نشین محافظت می کند. در این زمان به دلیل اینکه کیسه هوا با انفجار چاشنی باد شده بوی سوختگی می دهد و گرد سفیدی که در ایربگ وجود دارد باعث می شود سرنشینان گمان کنند که خودرو  در حال سوختن است ،این بو و دود برای سرنشینان مشکلی ندارد .

کلمات کلیدی سئو: ایربگ,کیسه هوا,srs,ایربگ ماشین,آشنایی با ایربگ و کاربرد آن,airbag

carfixtehran

دیدگاهها